Haber

BAE, Ukrayna’nın Nükleer Santrallerinde Kalıcı Misyon Dağıtımını Tamamlayacak

Kiev, 19 Ocak (Xinhua) — Ukrayna hükümeti basın birimi Çarşamba günü Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (IAEA) Ukrayna nükleer santrallerindeki kalıcı misyonların konuşlandırılmasını tamamlamak üzere olduğunu bildirdi.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Genel Direktörü Rafael Mariano Grossi ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Ukrayna Başbakanı Denis Shmihal, Ukrayna’nın batısındaki Khmelnytsky nükleer santralindeki misyonun önümüzdeki günlerde göreve başlayacağını söyledi.

Shmihal, “Bugün Genel Direktör Rafael Grossi’den, IAEA’nın Zaporozhye Nükleer Santrali de dahil olmak üzere nükleer güvenliği sağlama çabalarımızı tam olarak desteklediğine dair güvence aldım.” dedi.

Interfax-Ukrayna haber ajansına göre Grossi, “Zaporozhye NGS çevresinde bir güvenlik bölgesi oluşturmak için çalışıyoruz ve bu konuda ilerleme kaydediyoruz” dedi.

IAEA Salı günü yaptığı yazılı açıklamada, uzmanların kritik nükleer emniyet ve güvenlik sistemlerini izleyecek, teknik yardım sağlayacak, tesislerin ihtiyaçlarını değerlendirecek ve IAEA genel merkezine rapor verecek.

IAEA’dan yapılan açıklamada, “Ukrayna’nın tüm nükleer santrallerine ve Çernobil sahasına IAEA ekiplerinin kalıcı olarak konuşlandırılmasıyla, teşkilatın ülkede eş zamanlı olarak yaklaşık 11-12 personeli olacak ve bu teşkilatın benzersiz bir girişimi olacaktır.” Uluslararası bir nükleer gözlemci, dedi.

IAEA misyonu, 16 Ocak’ta Ukrayna’nın güneyindeki Pivdennoukrainsk Nükleer Santrali’nde başladı.

Ukrayna’da dördü çalışır durumda olan beş nükleer santral var. 26 Nisan 1988’de bir nükleer felaketin meydana geldiği Çernobil nükleer santrali, 15 Aralık 2000’de tamamen kapatıldı.

2022 yılının Ağustos ayında IAEA, izleme misyonunu Rus kuvvetlerinin Mart ayından bu yana kontrol ettiği güney Ukrayna’daki Zaporizhia Nükleer Santrali’ne gönderdi.

habersusehri.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu