Haber

Atakum meclisi olağanüstü toplandı: 43 personele yeni statü

Olağanüstü toplanan Atakum Belediye Meclisi’nde alınan kararla belediye bünyesinde farklı iş kollarında görev yapan 43 personelin tam zamanlı personel statüsüne alınması maddesi oy çokluğu ile kabul edildi.

Samsun Atakum Belediye Meclisi olağanüstü toplandı. Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci başkanlık etti. Toplantıda görüşülen “İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’nün 23 Aralık 2022 tarih ve 73398 sayılı boş kadrolarında değişiklik yapılmasına” ilişkin önerge meclisten oyçokluğu ile kabul edildi. Bu sayı ile 43 farklı iş kolunda çalışan işçiler tam zamanlı işçi olmaya hak kazandı.

Yazının görüşülmesi sırasında konuşan Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, “Meclis olağanüstü ve toplantıya çağırma niyetim çok açık. Burada olumlu bir karar alsak bile hukuki görüşmeleri oluyor. Ben bunları çalışıyorum. yaklaşık 2 aydır yaptığımız toplantı nasıl olağanüstüyse içinde bulunduğumuz şartlar da olağanüstü bu harika toplantıyı yapmamın sebebi 49. maddeye uyan Atakum Belediyesi çalışanları olacak. Bu yasa tasarısı yasalaşıp yasalaşmadan önce böyle bir şans doğarsa en az bir devlet memurunun kapsamına alınabilecek olan yasa.Bu yasa şimdi şöyle çıkıyor: Belediyeler açısından, özel irade açısından, Sağlık Bakanlığı üniversiteler açısından ve Milli Eğitim Bakanlığı KPSS’yi kaldırsın maaş açısından bir fark yok sadece bir fark var kadrolu memur pozisyonunda olanlar ‘Atakum Belediyesi’nde çalışmıyorum’ diyerek randevu talebinde bulunabilecek. 31 Aralık tarihinden sonra işe alınacak sözleşmeli memurlar 3 yıl o kurumda çalışmak zorundadır. 3 yıl sonra otomatik olarak takım subayı olurlar. Bundan sonraki süreçte diğer memurların haklarından da yararlanacaklar. Tasarı bu şekilde çıkarsa bunlar olur” dedi.

Öneriyi neden gündeme taşıdığını açıklayan Başkan Deveci, “Bu öneriyi getirdiğimde olabildiğince çok kişinin yararlanabileceği noktadayım. Bunu getiriyorum.” Bunlardan ikisi yarın bir gün memur olmayacak. Önümüzdeki yılları bekleyecek. Burada memurlar olacak. Siyasi heyetlerle görüşüp, Meclis’le görüşerek bir model bulacağız” dedi. – SAMSUN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu